Příběh
Úvodní slovo Pavla Anděla
Komiksový miniseriál Jak nebýt za tro(t)lla, je výsledkem spolupráce několika odborníků a lidí, které trápí současný stav mediální výchovy a obrovské množství dezinformací, které nás všechny neustále zahlcuje.
Vím velmi dobře sám, jak složité je někdy se v informacích vyznat, poznat, zda jde o relevantní zdroj nebo se jedná o reklamní, propagandistický nebo přímo dezinformační materiál. Náš program Demokracie - věc společná, kde se setkáváme se studenty a žáky na půdě Poslanecké sněmovny, Senátu nebo Magistrátu hl.m.Prahy, jsme v době covidové pandemie museli tato setkání dočasně omezit a tak jsme velmi usilovně přemýšleli, jak tuhle práci nějak přetavit do projektu, který by byl na pandemické i jiné omezující situaci nezávislý. Jednoznačně jsme si řekli, že výchova ke kritickému myšlení a práce s dezinformacemi je tou pravou cestou, kterou chceme jít a věnovat jí naši energii a kreativitu. Hledali jsme někoho, kdo by byl schopen a ochoten sepsat alespoň základní materiál, který by byl východiskem pro naši cílovou skupinu, tedy žáky a studenty základních a středních škol. Bohumil Kartous přinesl přesně, jasně a srozumitelně formulované desatero, ze kterého jsme vyšli. Jeho smysl pro nadhled a humor, který jsme v materiálu chtěli mít, nás okamžitě oslovil. Scénárista Jan Drbohlav a výtvarník Martin Hanschield vytvořili tvůrčí tandem, se kterým jsme poměrně dlouho hledali tu nejatraktivnější a zároveň nejvhodnější formu komiksu. Od napsaného Desatera ke komiksovému seriálu je ovšem dlouhá cesta, protože jsme museli vymyslet postavy, jejich charaktery, vizuální podobu, oblouk příběhu, prostředí, ve kterém se bude příběh odehrávat a mnoho dalších detailů, aby celý materiál byl zároveň edukativní a neztratil pro tuhle cílovku atraktivitu.
Tenhle projekt navíc nabízí další pokračování v jiných formách i rozšíření pro ještě mladší děti. Dezinformací bude spíše přibývat a tak jsem si jistý, že tenhle náš projekt má velký smysl.
Pavel Anděl - předseda správní rady NFMR/ vedoucí projektu
Slovo ředitelky Lucie Liškové
Doba covidová nám znemožnila plně realizovat naše aktivity a protože jsme v rybce kreativní a chtěli jsme "něco" dělat, rozhodli jsme se vytvořit výukový materiál, který by podpořil kritické myšlení, mediální gramotnost a orientaci ve světě dezinformací.
Výsledkem je komiks, který pomáhá mladým zamyslet se nad tím, jak mohou být chápány různé zprávy, jak je důležité ověřovat si zdroje.
Pedagogové dostávají do rukou výukový materiál, se kterým mohou kreativně pracovat v humanitních předmětech. Dá se použít i pro průřezová témata či projektové dny.
Jsem velmi ráda, že jsem součástí úžasného pracovního týmu, který připravil tento krásný výukový komiks "Jak nebýt za Tro(t)lla".
Děkuji všem za nápady, kreativitu, nadšení a vášeň, se kterou komiks dělali.
Projekt "Demokracie - věc veřejná" byl podpořen v rámci projektu Active Citizien Fund.
Lucie Lišková - ředitelka NADAČNÍHO FONDU MODRÁ RYBKA